Diary, Life and so

Cold and lots of thoughts about freelancing | diary

My trying to post regularly is a little bit dead. Reason? Job happened. When you start your own business (sounds great, doesn’t it) and everything’s on your chest, it sometimes can be a bit difficult. You have bills to pay but still spend more time doing marketing instead of working on projects and orders. That’s why, to start it up, I got a part time job.

Moje snaha o pravidelné příspěvky umřela. Co se stalo? Práce se stala. Když začnete podnikat (no nezní to dobře?) a všechno záleží jen na vás, může to být občas těžké. Máte účty, ale stejně trávíte víc času propagací své práce než prací samotnou. Proto jsem se vrátila ke své práci na pár hodin týdně. 

The amazing thing about being a freelancer is that it’s only up to you what you’ll be doing. The not so amazing thing is that it’s only up to you what you’ll be doing. There’s no one to get that job for you. You are the one who needs to do it. And to find it.

Na životě na volné noze je super to, že všechno záleží jen na vás. Trošku míň super je to, že všechno záleží jen na vás. Není nikdo, kdo vám bude shánět práci, abyste si vy mohli už jen dělat co vás baví. Vy jste ten někdo, kdo to musí udělat, kdo musí najít práci, kterou by udělal.

There are two types of people. The first ones are going to tell you how amazing being your own boss is and that you can totally make it. The second type is going to name all the reason why not to. What’s difficult and how annoying it might be and they’ll simply demotivate you. I don’t want to be either of those.

Řekla bych, že jsou dva typy lidí. Ti, kteří vám budou povídat o tom, jak je úžasné být svůj vlastní šef a že to úplně v pohodě zvládnete taky. A pak jsou tady ti druzí, kteří vám vyjmenují tisíc  důvodů, proč je to na nic a proč byste to dělat neměli. A tihle lidi dokážou tak demotivovat… ale já nechci být ani jeden z nich. Třeba se mi povede být objektivní.

To be honest – freelancing has it’s ups and downs so as every aspect of life has. When you try hard it pays off. One thing not so positive for many people is that the harder you work the more money you can get.  When you don’t work, you don’t get paid. I know there are jobs where you has to do barely anything and you still get your money… but let’s be honest, is it enough? Usually for jobs like this you don’t get amount worth comfortable living. On the other hand, as a freelancer, you simply can do it faster and still get the same paycheck. And have more time off. And that pays off. 😉

Abych byla upřímná – být na vlastní noze má své světlé i stinné stránky, to má ale v lidském životě všechno. Možná jsme měli být kočky, ty se mají pořád dobře. Co je pro spoustu lidí možná jeden z mínusů volné nohy je možná to, že čím víc makáte, tím víc máte penět. Když nemakáte, nemáte nic. Ano, jsou práce, kde se zrovna dvakrát nenadřete a stejně za to dostanete zaplaceno. Ale po pravdě, je to dost? Zdá se mi, že u většiny takových prací nedostanete výplatu dostačující na pohodlný a příjemný život. Na druhou stranu, když si děláte sám na sebe, můžete se trochu snažit, udělat tu práci rychleji a za stejné prachy mít víc volného času. A to se už vyplatí, no ne? 😉

Now I’m going to get ready for tomorrow’s wedding. Let’s move that body!

Tak teď už se jdu nachystat na zítřejší svatbu. Hejbnout kostrou!

1 thought on “Cold and lots of thoughts about freelancing | diary”

  1. Jasně – volná noha s sebou nese svobodu ohledně pracovní doby, ale často s tím člověk vstává i chodí spát. Lidé vidí podnikání, ale neuvědomí si to úsilí

    Like

Comment...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s