Food

Speaking food – what really is healthy?

Speaking food

Since I got ill a couple of years ago I got a little bit into healthier eating. Back then I had to eat low fat without any aroma or seeds. Luckily for just a short period of time. However, when your body gets used to low fat food it’s hard to eat it again as you feel sick after anything you didn’t eat for some time. I believe that you know this situation if you ever experienced any diet because of health issues held for longer than a month.

Před pár lety jsem onemocněla něčím, co šlo léčit jen dietou. To mě tak trochu přimělo přemýšlet nad tím, co jím. Kolem a kolem jsem musela omezit tučné, zrníčka… a tak. Díky bohu za to, že to nebylo na dlouho. Jenže když si vaše tělo na něco zvykne, a že si za půl roku zvykne, těžko se vrací zpátky. Trvalo mi léta, než jsem do sebe dostala řízek a nebylo mi po něm špatně. Věřím, že to vy, co jste museli nějakou dietu držet, znáte.

I tried this low fat thing and ate almost whole day and my body was not really happy nor healthy. Then one friendly looking blog came over my laptop and I stopped by. The author wrote a sugarfree cookbook and I had to buy it for someone very close who can’t eat sugar. This someone argued that cooking along with the cookbook is too complicated and expensive and it stayed on a bookshelf. You know this feeling when you want do someone smile and they smile and put it off. And so I couldn’t resist and started looking it up. Why, what, how. I found so many people living their lives without sugar happily that it only encouraged me for wanting to know more.

Během tady toho nízkotučného něčeho jsem měla každou chvilku hlad nebo chuť a nedá se říct, že bych se cítila nějak jinak oproti tomu, jak jsem fungovala a jedla dřív. Pak jsem narazila na blog, co vypadal hezky přátelsky (https://cukrfree.cz/) a na chvíli se tam zastavila. Janina napsala cukrfree kuchařku (letos vydala už i druhou) a já se tehdy rozhodla, že tou kuchařkou potěším někoho, kdo cukr nesmí. Že to může být inspirace na nové recepty nebo tak něco. Jenže tady ten človíček a celá rodina měla pocit, že jako super, ale že to bude hodně drahé a že používá spoustu ingrediencí, které se u nás nedají sehnat tak snadno. A tak nějakou dobu na kuchařku sedal prach. A to znáte, když dáte někomu dárek, abyste mu udělali radost a on to odloží a pustí z hlavy. A tak jsem začala zjišťovat víc. Co, jak, proč… tak jsem našla spoustu dalších lidí, co žijí šťastně bez cukru a to mě nakoplo a já hledala dál.

You know… the fact is that every one of us is different. Our bodies are different and each body requires it’s kind of its healthy. There are people who need low fat, people who need low carb, those who need to cut off meat or people who need to eat everything because their metabolism goes crazy. I mean… it’s good to give it a try and find out. I tried all of those. And low carb took me a bit longer to get used my body to. Now it works.

Je jasné, že každý je jiný. Každé tělo je jiné a každé tělo si libuje v jiném zdravém. Jsou lidi, kterým právě to nízkotučné nebo nízkosacharidové vyhovuje ze všeho nejvíc. Taky jsou ti, kterým vyhovuje vynechat maso nebo ti, kteří musí jíst úplně všechno, protože mají metabolismus rychlosti splašeného koně. Chci tím říct, že stojí za to obětovat svému tělu čas a zjistit, při jakém jídle se cítíte nejlíp. Já je zkusila všechny. A i když mi trvalo zvyknout si na cukrfree asi úplně nejdýl z vyjmenovaných, tak se teď cítím ze všech jmenovaných nejlíp. A je to super.

The point I like about starting sugar free life is that we actually are sugar addicted. The first days of trying to be sugarfree (completely) were difficult and I was pretty nervous. Now I do eat high carb food from time to time (working as a wedding photographer doesn’t allow you to eat what you want if you don’t want to end up hungry) and yes, sometimes I eat an ice-cream or a piece of chocolate (preferably with 85% of cocoa). But generally I do feel better. I get up fresher than ever before. I don’t think of food that much. And I love it. And! My parents are also loosing on weight! And that is what makes me happy the most.

To, co mi na životu bez cukru přijde zajímavé nejvíc je zjištění, že je právě na cukru spousta lidí závislá. Jo, řekla bych, že tak nějak jako na kávě. Jenže cukr na nás má spoustu negativních účinků. První dny jsem byla bez sladkého nervózní a protivná. I teď občas jím vysokosacharidová jídla (to je úděl svatebních fotografů, pokud nechcete být celý den hladní) a někdy si dám i zmrzlinu nebo kousek čokolády (to nejradši vysokoprocentní). Ale kolem a kolem, když jsem se většiny cukru ve svém životě zbavila, cítím se líp. Ráno se budím odpočatá a přes den nepřemýšlím jen nad tím, co bych snědla. A to je tak super! Myslím, že už si to nechám. A jako bonus jsem překecala i rodiče, kteří dali dolů pár kilo. No a to je na tom přece to nejlepší, jejich zdraví.

Although… I miss baking so so much! Someone want to come for a visit? To give me an opportunity to bake? 😀

Ale… tak strašně mi chybí pečení! Nechcete se někdo zastavit na návštěvu? Že bych měla důvod napéct? 😀

What about you guys? Do you try to eat healthy or not? What is your preferred kind of healthy? 🙂

No a jak jste na tom vy? Snažíte se jíst zdravě nebo to neřešíte? A co je vlastně podle vás to zdravé? 🙂

2 thoughts on “Speaking food – what really is healthy?”

  1. Jíst zdravě …… za poslední dva roky jsem se dostala k tomu, že nepiju “normální” kafe (ani turka, ani instant) , a zbavila jsem se každodenního chroupání brambůrek (jedna paní krmila brambůrkami z hospody s prošlou lhůtou prase, že si jej vykrmí, a když pašíka zabíjeli, nemohli z jeho střev nic použít – měl je jak cedník) . Oběd řeším dost zeleninou a kouskem kvalitního masa, z kupy brambor a podobně bývám dost unavená.

    Like

    1. Takže vlastně oběd už máš nízkosacharidový. Je to znát, taky na sobě pozoruju, že mi je z klasických příloh těžko a spala bych. Teda ale to prase, to jsi mě dostala!

      Like

Comment...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s